آموزش تصویری نصب ویندوز 7

دسته بندی ها :
آموزش تصویری نصب ویندوز 7


روش نصب Windows 7

در این قسمت با روش نصب و استفاده از Windows 7 آشنا می‌شوید. در ابتدا می‌خواهیم روش نصب این نسخه از ویندوز را یاد بگیریم. روش نصب این نسخه از ویندوز نسبت به نسخه‌های قبلی آن بسیار ساده و راحت می‌باشد. در ابتدا باید کامپیوتر خود را روشن کرده و DVD مربوط به نصب سیستم عامل Windows 7 را در DVD Drive خود قرار دهید. بر روی جعبه یا Case کامپیوتر دو دکمه وجود دارد که یکی دکمه روشن کردن و دیگری دکمه Restart یا راه اندازی مجدد است. زمانی که کامپیوتر خاموش است با فشردن دکمه Restart هیچ اتفاقی نمی‌افتد ولی با فشردن دکمه روشن کردن کامپیوتر، کامپیوتر روشن شده و یک چراغ که معمولاً قرمز است روشن می‌شود.

آموزش تصویری نصب ویندوز 7

اکنون کامپیوتر را روشن کرده و DVD نصب Windows 7 را در DVD Drive قرار داده‌ایم.
در این حالت پیغام زیر ظاهر می‌شود. در این زمان باید یک کلید از صفحه کلید را فشار دهید در صورتی که در زمان مناسب این کار را انجام ندهید این پیغام حذف شده و کامپیوتر از روی هارد دیسک یا شبکه بالا می‌آید،
(Boot می‌شود) و برای دیدن دوباره این پیغام باید کامپیوتر را Restart کنید.
اکنون یک کلید از صفحه کلید را فشار دهید تا برنامه نصب از روی DVD شروع به کار کند. 

آموزش تصویری نصب ویندوز 7

برنامه نصب شروع به کار می کند و باید منتظر باشید، تا صفحه زیر ظاهر شود.
در این قسمت زبانی که با استفاده از آن برنامه نصب اجرا خواهد شد و پیش فرضی زبان، زمان و نوع صفحه کلید در ویندوزی که در حال نصب آن هستیم تعیین می‌شود. فارسی سازی صفحه کلید در این مرحله انجام
نمی شود. در لوح فشرده ضمیمه به بررسی روش اضافه کردن زبان فارسی پرداخته شده است.
روی دکمه Next کلیک کنید. 

آموزش تصویری نصب ویندوز 7

روی دکمه Install now کلیک کنید. 

آموزش تصویری نصب ویندوز 7
در این قسمت باید نسخه‌ای از سیستم عامل Windows 7 که می خواهیم نصب کنیم را انتخاب نمائید. نسخه Ultimate شامل تمامی ویژگیهای موجود در ویندوز است. در این نرم افزار آموزشی این نسخه را می‌خواهیم نصب کنیم. نسخه Ultimate براساس دو معماری x86 (32 بیتی) و x64 (64بیتی) قابل نصب است. عبارت 32 بیتی و 64 بیتی اشاره به معماری پردازشگر (CPU) کامپیوتر شما دارد. مزیت نسخه 64 بیتی در سرعت بیشتر آن و توانایی استفاده از حافظه بیشتر است. در نسخه 32 بیتی فقط دو گیگ از حافظه نصب شده در کامپیوتر شما قابل دسترس خواهد بود. در این نرم‌افزار آموزشی نسخه 64 بیتی را می‌خواهیم نصب کنیم.
روی گزینه Windows 7 Ultimate X64 کلیک کنید.
روی دکمه Next کلیک کنید. 
آموزش تصویری نصب ویندوز 7
در این قسمت قوانین نحوه استفاده از Windows 7 نوشته شده است.
روی گزینهI accept the license terms که نشان دهنده خواندن و قبول داشتن این قوانین است کلیک کنید.
روی دکمه Next کلیک کنید. 
آموزش تصویری نصب ویندوز 7

تحریم شکن | رفع آسان فیلتر سایت هایی که ایران را تحریم کرده اند !!!
ادامه

تعیین روش نصب Windows 7
اکنون باید نوع روش نصب را تعیین کنید. در صورتیکه می خواهید نسخه قبلی ویندوز که در کامپیوتر شما نصب شده است به Windows 7 ارتقاء پیدا کند گزینه اول را انتخاب نمائید. این گزینه فقط زمانی در دسترس هست که یک نسخه از ویندوز در کامپیوتر شما نصب شده باشد.
با انتخاب گزینه دوم یک نسخه جدید از ویندوز بر روی کامپیوتر شما نصب می‌شود.
توجه : در صورتیکه می‌خواهید دو نسخه از ویندوز مثلاً Vista و 7 را در کنار یکدیگر داشته باشید باید این گزینه را انتخاب کنید.
در هر دو حالت فوق هیچ فایلی از روی کامپیوتر شما پاک نمی‌شود ولی پیشنهاد می‌شود که از فایلهای خود پشتیبان تهیه کنید.
روی گزینه Custom (advanced) کلیک کنید. 
آموزش تصویری نصب ویندوز 7


 

تعیین پارتیشن
اکنون باید پارتیشنی از هارد دیسک که در آن ویندوز نصب می‌شود را انتخاب کنید. در این مثال یک پارتیشن فقط وجود دارد. در صورتیکه چندین پارتیشن داشته باشید می‌توانید پارتیشن مورد نظر خود را انتخاب کنید.
توجه : در صورتیکه می‌خواهید دو نسخه از ویندوز مثلاً Vista و 7 را در کنار یکدیگر داشته باشید باید پارتیشنی را انتخاب کنید که در آن ویندوز نصب نشده باشد. در صورتیکه پارتیشنی را انتخاب کنید که در آن ویندوز نصب شده باشد تمامی فایلهای مربوط به نسخه قبلی ویندوز در شاخه windows.old ذخیره شده و نسخه جدید نصب می‌شود و دیگر در زمان روشن کردن کامپیوتر امکان انتخاب نسخه قبلی ویندوز را نخواهید داشت.
روی گزینه Drive options(advanced) کلیک کنید. 
آموزش تصویری نصب ویندوز 7
در این قسمت یک سری گزینه جهت ایجاد، حذف، ادغام و فرمت کردن پارتیشن ها نمایش داده شده است. در صورتیکه بخواهید اطلاعات یک پارتیشن را پاک کنید ابتدا بر روی پارتیشن مورد نظر از لیست بالا کلیک کرده و سپس روی گزینه Format کلیک کنید. توجه کنید که با فرمت کردن یک پارتیشن تمامی اطلاعات موجود در آن پاک شده و دیگر قابل دسترس نیست. با کلیک بر روی گزینه Delete پارتیشن انتخاب شده حذف
می شود و با کلیک بر روی دکمه New یک پارتیشن جدید می توانید ایجاد کنید. توجه کنید که در صورتیکه یک پارتیشنی را حذف کنید تمامی اطلاعات موجود بر روی آن پاک می شود!
در صورتیکه با مفاهیم فرمت و پارتیشن که در بخشهای بعدی این نرم افزار آموزشی تدریس خواهد شد آشنا نیستید بهتر است که با این گزینه ها کار نکنید.
روی دکمه Next کلیک کنید. 
آموزش تصویری نصب ویندوز 7
اکنون باید منتظر بمانید تا فایلهای نصب کپی شده و نصب شوند. این زمان بین 10 تا 15 دقیقه خواهد بود. پس از کپی و نصب صفحه زیر را مشاهده می کنید در این مرحله تمامی فایلها کپی شده و سیستم عامل Windows 7 می‌خواهد کامپیوتر را Restart کند.
آموزش تصویری نصب ویندوز 7
به دلیل اینکه هنوز DVD نصب Windows 7 داخل DVD Drive می‌باشد پیغام روبرو ظاهر شده است. توجه کنید که در این قسمت نباید هیچ دکمه‌ای را فشار دهید در صورتیکه کلیدی از صفحه کلید را فشار دهید برنامه نصب از ابتدا اجرا می‌شود. بعد از مدت زمانی این پیغام رد می‌شود.
در ادامه برنامه نصب به طور خودکار روند نصب را تکمیل می کند. بعد از مدتی برنامه نصب دوباره کامپیوتر شما را restart می‌کند.
آموزش تصویری نصب ویندوز 7
تعیین کد کاربری
در این قسمت شما باید یک کد کاربری برای ورود به ویندوز تعیین کنید.
برای مثال عبارت eniac را تایپ کنید. 
بصورت خودکار نام این کامپیوتر eniac-pc تعیین شده است. در فصلهای بعد روش تغییر نام کامپیوتر را نیز بررسی خواهیم کرد.
روی دکمه Next کلیک کنید. 
آموزش تصویری نصب ویندوز 7
در صورتیکه سیستم عامل Windows 7 را از شرکت مایکروسافت خریداری کرده باشید یک شماره سریال نیز به شما داده می‌شود آن شماره سریال را باید در این قسمت وارد نمائید. در غیر این صورت شما فقط 30 روز می‌توانید از این نرم افزار استفاده کنید.
در صورتیکه از نسخه اصلی استفاده نمی‌کنید روشهای مختلفی برای کرک ویندوز وجود دارد که با توجه به DVD خریداری شده باید اقدام نمائید.
روی دکمه Next کلیک کنید. 
آموزش تصویری نصب ویندوز 7
در این قسمت سه گزینه ظاهر شده است. با انتخاب گزینه اول که توسط شرکت مایکروسافت پیشنهاد شده است Updateهای جدید ویندوز بر روی کامپیوتر شما نصب می‌شود با انتخاب گزینه دوم فقط Updateهای مهم بر روی کامپیوتر شما نصب می‌شود. در هر دو حالت فوق اطلاعاتی از کامپیوتر شما برای شرکت مایکروسافت ارسال می‌شود تا در تولید بهتر ویندوز و مشکلات پیش آمده با مایکروسافت همکاری کنید.
با انتخاب گزینه آخر updateها نصب نمی‌شوند. منظور از Update فایلهایی است که از سایت مایکروسافت دانلود می‌شوند تا ویندوز شما بهتر و با امنیت بیشتر کار کند.
بر روی گزینه اول کلیک کنید. 
آموزش تصویری نصب ویندوز 7
تنظیم زمان
در این مرحله از نصب منطقه‌ای که در آن قرار دارید را می توانید انتخاب کنید تا ساعت شما براساس آن شهر تنظیم شود.
روی لیست باز شونده Time zone کلیک کنید.
روی گزینه Tehran کلیک کنید. 
در پایین این پنجره می‌توانید تاریخ و ساعت را تنظیم کنید.
روی دکمه Next کلیک کنید. 
آموزش تصویری نصب ویندوز 7
در این قسمت سه گزینه مربوط به شبکه‌ای که هم اکنون به آن متصل هستید، موجود است. با این تنظیمات اطلاعات موجود در کامپیوتر شما با سطوح مختلف امنیتی تنظیم می‌شود. این سه گزینه از بالا به پایین شبکه موجود در خانه، محل کار و اماکن عمومی می‌باشد.
روی گزینه Work network کلیک کنید. 
آموزش تصویری نصب ویندوز 7

آموزش اضافه کردن زبان فارسی به ویندوز 7
ادامه

نصب Driver سخت افزار
سپس برنامه نصب ادامه پیدا می کند و تا دقایقی بعد Windows 7 نصب می‌شود.
اکنون windows 7 نصب شده و آماده استفاده است. ممکن است که در این زمان بعضی از سخت افزارهای نصب شده بر روی کامپیوتر شما توسط ویندوز شناسایی نشده باشند و ارتباط درستی بین سیستم عامل و سخت افزار ایجاد نشود. در این زمان باید نرم افزار رابط بین سیستم عامل و سخت افزار (Driver سخت افزار) نصب شود. در Windows 7 نرم افزار درایور اکثر قطعات موجود است در صورتیکه موجود نبود باید از سی دی سخت افزار خریداری شده استفاده کنید یا به سیستم عامل ویندوز بگویید که خودش با دسترسی به اینترنت درایور مورد نظر را دانلود کند.
برای مشاهده لیست سخت افزارهای این کامپیوتر روی دکمه Start کلیک کنید. 
آموزش تصویری نصب ویندوز 7
روی گزینه Computer راست کلیک کنید.
روی گزینه Properties کلیک کنید. 
آموزش تصویری نصب ویندوز 7
روی گزینه Device manager کلیک کنید. 
آموزش تصویری نصب ویندوز 7
روی فلش کنار گزینه Display adapters کلیک کنید. 
مشاهده می‌کنید که کارت گرافیک این کامپیوتر شناسایی نشده و به عنوان یک Standard VGA Graphics Adapter شناخته شده است. برای نصب درایور کارت گرافیکی می توانید سی دی نصب کارت گرافیک را وارد سی دی درایو خود کنید و عمل نصب را انجام دهید.
در صورتیکه کارت گرافیک شما قدیمی است و درایور مربوط به ویندوز هفت در آن وجود ندارد یا دسترسی به سی دی درایوی ندارید می‌توانید از اینترنت درایور را دانلود کنید.
برای این کار روی گزینه مشخص شده راست کلیک کنید.
روی گزینه Update Driver Software کلیک کنید. 
آموزش تصویری نصب ویندوز 7
دو گزینه اکنون قابل انتخاب است. با انتخاب گزینه اول درایور از اینترنت دانلود می‌گردد و با انتخاب گزینه دوم درایور از هارد دیسک یا CD-Drive خوانده می‌شود.
روی گزینه اول کلیک کنید. 
آموزش تصویری نصب ویندوز 7
اکنون بعد از مدت زمانی درایور شناسایی و دانلود می‌گردد.
روی دکمه Close کلیک کنید. 
آموزش تصویری نصب ویندوز 7
حال باید کامپیوتر Restart شود روی دکمه Yes کلیک کنید.
آموزش تصویری نصب ویندوز 7
کامپیوتر Restart شده ودوباره در پنجره Device Manager قرار داریم. مشاهده می‌کنید که کارت گرافیکی نصب شده است. در صورتیکه کارت گرافیکی نصب نشده باید وارد وب سایت سازنده قطعه سخت افزاری شده و درایور مربوط به آن را دانلود کنید.
در قسمت Other devices گزینه Multimedia Audio Controller موجود است. این گزینه نشانه این است که کارت صدا به درستی نصب نشده است. برای بررسی و نصب قطعاتی که در این لیست ممکن است موجود باشد
بر روی گزینه eniac-pc راست کلیک کنید.
روی گزینه Scan for hardware changes کلیک کنید. 
آموزش تصویری نصب ویندوز 7
سپس ویندوز جستجو برای درایور مربوط به کارت صدا را انجام می دهد. به این ترتیب درایور کارت صدا نصب شده و آماده استفاده است.
روی دکمه Close کلیک کنید. 
آموزش تصویری نصب ویندوز 7

نجات یک کامپیوتر نجات یک کلاس هوشمند !
ادامه

 

برچسب ها :

نظرات شما